EN

Arama analizi: 2022'de yeni bir şeyler deniyoruz

Google Ads Araştırma ve Analiz Ekibi, tüketicilerle ilgili daha fazla bilgiyle tekrar karşınızda. Ekip, başlıca pazar trendlerini derinlemesine anlamak için her ay milyarlarca yeni arama sorgusundan oluşan veri kümelerini ve tüketici davranışlarını inceliyor.

Sezonluk aktivitelerle ilgilenmeyi, yeni deneyimler yaşamayı ve evden çıkmayı sabırsızlıkla bekleyen kullanıcılar, Ocak 2022'de yeni başlayan yıl için planlar yapmakla meşguldü.

"gece geç saatte alışveriş", "7/24 müşteri hizmetleri", "köpek kabul eden restoranlar" ve "ertesi gün çiçek teslimatı" için yapılan aramalardaki artış; yeni deneyimler, hizmetler ve alışveriş yapma yollarıyla ilgili tüketici beklentilerinin yükselişte olduğunu gösteriyor. "artistik patinaj", "kış olimpiyatları", "kış tatili" ve "sevgililer günü tırnak" gibi aramalarda görülen artış ise kullanıcıların sezonluk aktiviteleri ve tatilleri heyecanla beklediğine işaret ediyor.

Kullanıcılar omicron varyantıyla ilgili endişelere rağmen evden çıkmak da istiyorlar. Buna bağlı olarak "yakınımdaki sinema", "oturma planı", "bahar tatili" ve "yapılacak benzersiz şeyler" için yapılan aramalarda artış görüyoruz.

Ancak geçen yıldan kalan, uzaktan yapılabilecek şeylere yönelik trendler de devam ediyor. "şu anda internetten izlenebilecek en iyi filmler", "yakınımdaki fidanlıklar" ve "kadın saç trendleri" için yapılan aramaların tüm dünyada artış göstermesiyle birlikte, geçen yıl gördüğümüz, pandemiyle ilgili trendlerin birçoğu varlığını hâlâ sürdürüyor.1

 
 
Yükselen Beklentiler: "gece geç saatte alışveriş" (%100), "7/24 müşteri hizmetleri" (%500), "köpek kabul eden restoranlar" (%100) ve "ertesi gün çiçek teslimatı" (%800) için yapılan aramalar geçen yıla göre dünya genelinde artış gösterdi.Yeniden Açılma Devam Ediyor: "bahar tatili" (%100), "yakınımdaki sinema" (%300), "oturma planı" (%600) ve "yapılacak benzersiz şeyler" (%100) için yapılan aramalar geçen yıla göre dünya genelinde artış gösterdi.Sezona Göre Yapılacaklar: "sevgililer günü tırnak" (%70), "artistik patinaj" (%100), "kış tatili" (%800) ve "kış olimpiyatları" (%600) için yapılan aramalar geçen yıla göre dünya genelinde artış gösterdi.Yükselen Beklentiler: "makyaj oyunu" (%700), "şu anda internetten izlenebilecek en iyi filmler" (%100), "yakınımdaki fidanlıklar" (%100) ve "kadın saç trendleri" (%800) için yapılan aramalar geçen yıla göre dünya genelinde artış gösterdi.
Leave your comment
Close